U nas warto kupować!

Kategorie

Producenci

Jak pielęgnować sierść u kota? Nasze porady

Published : 2019-05-15 10:48:01
Categories : Mode

Jesteś dumnym posiadaczem kota i zastanawiasz się co zrobić, żeby Twój pupil miał piękne futerko? Zobacz, co wpływa na stan sierści Twojego kota.

Sierść kota a stan zdrowia

Kocia sierść powinna być puszysta, lśniąca i zdrowa. Jeżeli jest inaczej – oznacza to, że w organizmie zwierzęcia zachodzą jakieś nieprawidłowości. Pierwsze oznaki wskazujące na pogorszenie zdrowia kota bardzo często widoczne są właśnie w stanie jego sierści lub skóry. Do wypadania włosów kota mogą przyczynić się m.in. infekcje, pasożyty, alergie czy niedobory składników pokarmowych.

Z czego składa się kocia sierść?

Kocia sierść składa się z dwóch rodzajów włosa podszerstka ‒ krótkiego puchu oraz włosa okrywowego. Koty mają specjalną budowę sierści, która zapewnia im zabezpieczenie przed zimnem – z każdego mieszka włosowego wyrasta około 6 włosów, dla porównania – u ludzi jest to 1 włos. U mruczków występują także włosy czuciowe – wibrysy. Pełnią one niezwykle ważną rolę przy odbiorze bodźców z otoczenia.

Specjalna sucha karma dla kota Bozita Feline Sensitive Hair & Skin – podstawa w pielęgnacji sierści u kota

Włosy kota składają się głównie z keratyny, czyli białka. W związku z tym, aby pupil miał piękną i zdrową sierść, konieczne jest dostarczanie mu odpowiedniej ilości dobrej jakości białka w pożywieniu.   

Jeśli sierść naszego futrzaka jest cienka i słaba, możemy podawać mu specjalną karmę dla kotów z problemami ze skórą bądź sierścią, np. Bozita Feline Sensitive Hair & Skin.

Zawarty w niej skandynawski łosoś arktyczny, sprawia, że karma ma przepyszny smak. Dodatkowo, ryba ta jest źródłem kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6 w zrównoważonym stosunku. Karma ta zawiera także całe jajka (witamina B) i cynk (mikroelement), które zapewniają zdrową skórę i sierść.

Prawidłowa pielęgnacja sierści kota, czyli po co czesać mruczka

Podstawową czynnością, jaką powinniśmy wykonywać chcąc zadbać o sierść kota, jest czesanie. Kocią sierść należy wyczesywać nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych. Zwierzęta przy wylizywaniu swojej sierści, połykają ją, przez co w ich żołądkach mogą tworzyć się kule włosowe.

Sierść kota krótkowłosego – jej pielęgnacja jest mało czasochłonna. Wystarczy 1-2 razy w tygodniu wyczesywać martwe włosy i zbierać kurz gumową szczotką lub gęstym grzebieniem.

Sierść kota długowłosego ‒ wymaga więcej pracy niż u kotów krótkowłosych. Pielęgnacja tej sierści polega na wyczesywaniu za pomocą zgrzebeł lub metalowych grzebieni o większym rozstawie ząbków. Jeśli nie będziemy regularnie pielęgnować długiej sierści mogą tworzyć się w niej zbite kołtuny. Bardzo trudno je rozplatać i czasem zdarza się, że trzeba je wyciąć.   

Persy – sierść tych kotów wymaga szczególnej pielęgnacji.  Trzymane w domu linieją przez cały rok, dlatego trzeba je czesać codziennie przy użyciu specjalistycznego sprzętu.

Czy powinniśmy kąpać kota?

Z reguły koty nie potrzebują kąpieli. Są przystosowane tak, że same doskonale dają sobie radę z czyszczeniem futerka. Czasem jednak zdarza się sytuacja, gdy trzeba zwierzęciu w tym pomóc. Kota kąpiemy w specjalnym kocim szamponie, w lekko ciepłej wodzie. Następnie osuszamy ręcznikiem. Należy pamiętać, że wiele kotów nie lubi wody i może zachowywać się nerwowo podczas mycia.  

Share this content

Add a comment

 (with http://)

Newsletter


Informacje





Blog