U nas warto kupować!

Kategorie

Producenci

Pierwsza wizyta psa u weterynarza – najważniejsze informacje

Published : 2019-06-11 11:03:54
Categories : Mode

Co do zasady pierwsza wizyta psa u weterynarza powinna odbyć się niedługo po przybyciu czworonoga do domu. Warto zadbać o to, by była ona dla naszego pupila miłym wydarzeniem, dzięki któremu chodzenie do psiego doktora nie będzie stresujące. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat pierwszego spotkania czworonoga z weterynarzem.

Kiedy należy iść z psem do weterynarza na pierwszą wizytę?

Jeżeli do naszego domu trafia szczeniak, powinniśmy udać się z nim do weterynarza, który skontroluje jego stan zdrowia. Najlepiej zrobić to po kilku dniach od zabrania czworonoga od hodowcy – zmiana otoczenia jest dla niego dużym przeżyciem, a wizyta u lekarza mogłaby dodatkowo zwiększyć stres. Warto zadzwonić wcześniej do lecznicy i spytać, w jakich godzinach przychodzi do niej najmniej osób ‒ dużo obcych zwierząt oraz ludzi może niepotrzebnie stresować malucha.

Jak przygotować psa do wizyty u weterynarza?

Przed pierwszą wizytą u weterynarza nie należy się denerwować – pies wyczuje nasze emocje i spotkanie z lekarzem może być dla niego bardzo stresujące. Postarajmy się w domu przyzwyczaić czworonoga do dotyku. Delikatnie dotykajmy jego uszu, brzucha, pyska oraz łap. Jeżeli będzie spokojny, nagradzajmy go smakołykiem. Dzięki temu badanie wykonywanie przez lekarza nie będzie kojarzyło mu się z czymś nieprzyjemnym. Warto zakładać wcześniej szczeniakowi obrożę lub szelki, chyba że wybór odpowiednich akcesoriów chcemy skonsultować z weterynarzem.

Szczepienia i odrobaczanie szczeniaka

Pies powinien zostać odrobaczony i zaszczepiony przez hodowcę. Podczas pierwszej wizyty weterynarz sprawdzi, czy odrobaczanie zostało wykonane w prawidłowy sposób. Ustali również z nami kalendarz szczepień. Ich celem jest zapobieganie chorobom, takim jak np. nosówka, parwowiroza oraz wścieklizna. Warto pamiętać o tym, że odrobaczanie należy wykonywać regularnie. Nie zapominajmy również o kwestii pierwszy spacerów – szczeniak nie powinien wychodzić na dwór, jeżeli nie zostały wykonane wszystkie szczepienia. Na pierwszą wizytę u weterynarza najlepiej udać się samochodem.

Wizyta u weterynarza ze szczeniakiem – pierwsze badanie

Podczas pierwszej wizyty weterynarz obserwuje, czy pies rozwija się w prawidłowy sposób. Kontroluje stan jego uzębienia, uszu, sierści oraz skóry. Sprawdza również temperaturę, jak i masę ciała. Osłuchuje serce, a także płuca.

Pierwsza rozmowa z weterynarzem – o co warto spytać specjalistę?

Pierwsze spotkanie z weterynarzem to dobra okazja, by zapytać go o wszystko, co nas niepokoi. Porozmawiajmy na temat prawidłowej pielęgnacji psa – czyszczenia uszu, oczu, czesania sierści, przycinania pazurów oraz kąpania. Upewnijmy się, jakie objawy mogą wskazywać na to, że naszemu czworonogowi coś dolega. Poruszmy także temat karmy. Weterynarz doradzi, jaki sposób żywienia będzie odpowiedni dla naszego pupila – zależy on m.in. od rasy psa, jego wielkości oraz wieku. Warto również skonsultować z lekarzem, czy lepiej zdecydować się na szelki czy na obrożę.

Share this content

Add a comment

 (with http://)

Newsletter


Informacje

Blog