U nas warto kupować!

Producenci

Starszy kot – jak dbać o jego zdrowie?

Published : 2019-06-18 11:07:52
Categories : Mode

7, 10, a może 12 lat? Trudno jednoznacznie zdefiniować, kiedy naszego pupila możemy zacząć nazywać starszym kotem. Jedno jest pewne – niezależnie od wieku, miauczący podopieczny zasługuje na jak najlepszą opiekę. Podpowiadamy, w jaki sposób należy dbać o starszego czworonoga, by cieszył się on dobrym zdrowiem i komfortowym życiem.

Objawy starzenia się kotów

To, że nasz kot zaczyna stawać się seniorem, możemy zauważyć po jego zachowaniu. O starzeniu się świadczy m.in. zmniejszony apetyt oraz pragnienie. Jego objawem jest także mniejsza aktywność, osłabiona chęć do zabawy, a także częstsze drzemki. Możemy zaobserwować również oddawanie moczu poza kuwetą, jak i problemy z defekacją – biegunki albo zatwardzenia. Układ odpornościowy kociego seniora gorzej funkcjonuje, dlatego częściej pojawiają się u niego infekcje. Starsze czworonogi mają niekiedy kłopoty ze wzrokiem i ze słuchem, a ich sierść staje się matowa.

Dostosowanie domu do kota-seniora

Aby zadbać o starszego kota, warto dostosować do niego wnętrze naszego domu. Najlepiej zdecydować się na niższe drapaki – z wiekiem czworonóg staje się mniej aktywny, a jego stawy ulegają osłabieniu przez co wskakiwanie na wysoko położone miejsca może być dla niego niebezpieczne. Dobrze jest również wybrać kuwetę z niskim rantem tak, by ułatwić naszemu pupilowi wchodzenie do niej.

Opieka nad starszym kotem – wizyty u weterynarza

Jeżeli jesteśmy właścicielami kociego seniora, powinniśmy co najmniej dwa razy w roku odwiedzać weterynarza. Starsze czworonogi narażone są na wiele chorób. W ramach profilaktyki należy poddawać je regularnym badaniom, np. morfologii krwi oraz badaniu moczu. Im szybciej lekarz wykryje jakiś problem zdrowotny, tym większa szansa, że kot zostanie wyleczony lub jego dolegliwości nie będą ulegały pogorszeniu. Weterynarz może zalecić podawanie preparatów leczniczych lub środków uspokajających. Porozmawia z nami również na temat szczepień.

Karma dla starszego kota – jaką wybrać?

Podstawą dbania o starszego kota jest podawanie mu odpowiedniego pokarmu. Warto zdecydować się m.in. na następujące produkty:

  • Karma sucha dla starszego kota – OptimaNova Mature Cat

Produkt dedykowany jest kotom, które ukończyły siódmy rok życia. Zawiera on aż 75% mięsa z kurczaka. W składzie karmy znajdują się kwasy tłuszczowe oraz cynk, co korzystnie wpływa na stan skóry, a także sierści kota. Prebiotyki odpowiadają za rozwój flory bakteryjnej – pomaga to w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego czworonoga. Obecne w składzie anty-oksydanty i witaminy A, C, E przeciwdziałają nowotworom, na które narażone są starsze koty.

  • Karma sucha dla kota-seniora – 1st Choice Senior

Karma przeznaczona jest dla kotów starszych oraz mało aktywnych. W jej składzie znajduje się mięso z kurczaka, które stanowi źródło białka. Produkt zawiera również przeciwutleniacze odpowiedzialne za opóźnianie procesu starzenia się komórek. Glukozamina i chondroityna mają natomiast korzystny wpływ na funkcjonowanie stawów.

Share this content

Add a comment

 (with http://)

Newsletter


Informacje

Blog